خرید بک لینک
آموزشگاه کافی شاپ
آموزشگاه شیرینی پزی
آموزشگاه آشپزی در تهران
تور دبی
ویزای تایوان
خرید توتون توتون
راههاي رفع بيماري ها و اخبار علمي فرهنگي
راههاي رفع بيماري ها و اخبار علمي فرهنگي
نوشته شده در تاريخ ۲۶ آذر ۱۳۹۷ توسط امين | نظرات (0)

آيا صبح كه از خواب بيدار مي‌‌شويد در بزاق‌تان طعم خون احساس مي‌‌كنيد؟ بي‌شك خونريزي دهان باعث نگراني مي‌‌شود. اما سوال اينجاست آيا خونريزي دهان امري عادي است؟ دليل آن چيست؟ در اين مطلب عوامل اصلي اين مشكل را بررسي مي‌‌كنيم.

 

اولين پرسشي كه با احساس كردن طعم خون در دهان بايد از خود بپرسيد اين است كه آيا خونريزي حتما مربوط به دهان است يا اين‌كه از گلو يا از سرفه شديد ناشي مي‌شود؟

 

خونريزي دهان ناشي از التهاب لثه‌ها

در بيشتر موارد خونريزي دهان از التهاب لثه‌ها ناشي مي‌شود. به اين صورت كه لثه‌ها ورم مي‌كند و قرمز مي‌شود. اين مشكل ناشي از حساسيت دندان‌ها به گرما و سرما است. در اين صورت پاي التهاب لثه در ميان است كه بايد بررسي و درمان شود. التهاب لثه معمولا به دليل رعايت نكردن بهداشت دهان و دندان بروز مي‌كند.

 

اگر به‌طور مرتب و بدرستي مسواك نزنيد، باكتري‌هاي موجود در دهان روي دندان‌ها جمع و باعث پلاك دندان مي‌شود و به مرور زير لثه‌ها نفوذ مي‌كند.‌ در برخي موارد التهاب لثه به‌دليل پروتزهاي دنداني نامناسب، مصرف دخانيات يا الكل، سابقه خانوادگي يا تغييرات هورموني (به دليل بارداري يا يائسگي) نيز بروز مي‌كند.

 

در بيشتر موارد خونريزي دهان از التهاب لثه‌ها ناشي مي‌شود

 

مصرف برخي داروها باعث خون‌ريزي لثه مي‌شود

مصرف برخي داروها باعث افزايش احتمال خون‌ريزي لثه‌ها مي‌شود. سه گروه از داروها بيشترين تاثير را در بروز اين مشكل دارند كه عبارتند از داروهاي ضدكلسترول يا همان استاتين‌ها، داروهاي ضد فشار خون و داروهاي ضداضطراب.

مشكل التهاب ناشي از مصرف داروها گاهي با ورم لثه‌ها همراه است كه در برخي موارد حتي نياز به عمل جراحي پيدا مي‌كند. علاوه بر اين داروها، داروهاي ضدانعقاد خون نيز ممكن است ‌سبب خون‌ريزي لثه‌ها شود.

 

اگر داروي ضدويتامين K مصرف مي‌كنيد در صورت خون‌ريزي مداوم لثه‌ها حتما موضوع را با پزشك‌تان در ميان بگذاريد؛ چون ممكن است ناشي از مصرف دز بالاي از اين داروها باشد.

 

خون‌ريزي ناشي از وجود يك تومور

وجود تومور خوش‌خيم يا بدخيم در ناحيه حفره دهان، زبان و … باعث خون‌ريزي خودبه‌خود در اين قسمت از بدن مي‌شود. خوشبختانه اين تومورها در بيشتر موارد خوش‌خيم بوده و مي‌شود با يك عمل جراحي توده را خارج كرد. معمولا مصرف الكل و بخصوص دخانيات دو عامل اصلي ايجاد تومورها و بويژه سرطان زبان است. مصرف همزمان اين دو ماده خطر ابتلا به سرطان زبان را ۸۰ تا ۹۰ درصد افزايش مي‌دهد.

 

خون‌ريزي ناشي از ضربه،‌گاز‌گرفتگي‌

ضربه‌هاي وارده به ناحيه دهان يا گازگرفتگي ‌باعث بروز خون‌ريزي‌هايي مي‌شود كه چندان طولاني و شديد نيستند. اما امكان دارد همين زخم‌هاي جزئي به آفت‌ها و زخم‌هاي دهاني جدي‌تر تبديل شوند. فراموش نكنيد مسواك‌زدن نادرست و خشن نيز ممكن است باعث آسيب‌هاي دنداني و لثه‌ شود و خون‌ريزي كمابيش شديدي ايجاد كند.

 

منبع:jamejamonline.ir

 

دلايل خونريزي دهانادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۲۲ آذر ۱۳۹۷ توسط امين | نظرات (0)

طحال،ضوي ۲۵۰ گرمي و به اندازه مشت بسته انسان است كه از دستگاه لنفاوي محسوب مي شود و زير قفسه سينه و سمت چپ بدن قرار گرفته است.

اين عضو كوچك و نرم در دوران جنيني، وظيفه خون سازي را به عهده دارد، اما پيش از تولد نوزاد اين وظيفه مهم را به مغز استخوان واگذار مي كند و پس از آن تصفيه خون و نيز تقويت سيستم ايمني را با نگهداري از گلبول هاي سالم قرمز و سفيد و پلاكت خون به عهده مي گيرد

 

يكي از مهمترين اعضاي بدن براي سلامتي دستگاه گردش خون و پاكسازي مواد سمي از بدن طحال است، اما گاهي بدون علائم مشهود اين عضو بزرگ شده و باعث مشكلات سلامتي در بدن مي‌شود.

بزرگ شدن طحال به دلايل مختلفي رخ مي‌دهد از جمله عفونت، بيماري‌هاي خوني، مشكلات ژنتيكي و برخي بيماري‌هاي ديگر كه مي‌تواند اين عضو را بزرگ كند.

 

طحال يكي از ارگان‌هاي حياتي در سيستم لنفاوي بدن انسان است و مانند يك نگهبان بدن را از عفونت‌ها و ابتلا به بيماري‌هاي ويروسي حفظ مي‌كند. اين عضو از بدن مسئول توليد آنتي بادي براي مقابله در برابر ميكروب‌ها و باكتري‌ها است، همچنين به تميز نگه داشتن خون، حمل و نقل و متعادل سازي سطح مايعات بدن، حفظ پلاكت‌هاي خون و خارج كردن مواد سمي و گلبول‌هاي مرده از خون مي‌پردازد.

طحال در دوران جنيني، وظيفه خون سازي را به عهده دارد

 

بزرگ شدن طحال 

بزرگ شدن طحال به نام بيماري اسپلنومگالي شناخته مي‌شود و نشان دهنده فعاليت شديد سيستم ايمني بدن براي مبارزه با عوامل تهديد كننده حيات است، اما اين كار را به اشتباه انجام مي‌دهد و سبب بزرگ شدن طحال شده است.

طحال مي‌تواند به ميزان زياد بزرگ شود و حتي با معاينه باليني بيمار و لمس تورم شكم در ناحيه سمت چپ بدن پشت معده تشخيص داده شود.

 

كارشناسان طب سنتي اعتقاد دارند مصرف برخي مواد غذايي بويژه خوراكي‌هاي با طبع سرد، شور و ترش مي‌تواند سبب بزرگ شدن طحال و در نهايت آسيب ديدن كبد شود.

بيماري‌هاي طحال و بزرگ شدن آن مي‌تواند سبب ابتلاي افراد به انواع عفونت‌ها شود، همچنين انرژي پايين براي فعاليت ها، كمك خوني، بي اشتهايي، افزايش وزن بدن، مشكل در هضم مواد غذايي و نيز جريان خون نامنظم، به همين دليل افراد بايد مراقبت خاصي ازسيستم لنفاوي خود بويژه طحال داشته باشند.

 درمان بزرگي طحال

 

علل بزرگ شدن طحال :

عفونت هاي ويروسي مانند مونونوكلئوز

• عفونت هاي باكتريايي مانند سيفليس و يا عفونت لايه داخلي قلب (اندوكارديت)

• عفونت هاي انگلي مانند مالاريا

• سيروز و ساير بيماري هاي كبدي

• كم خوني هموليتيك (نوعي كم خوني است كه طي آن گلبول هاي قرمز خون دچار تخريب زودرس مي شوند)

• سرطان هاي خون مانند لوسمي و لنفوم و بيماري هوچكين

 اختلالات متابوليكي

• فشار خون در رگ طحال و يا كبد كه در اثر اين فشار، لخته خون در رگ ايجاد مي شود

 

علائم بزرگ شدن طحال :

– سوء هاضمه يا احساس ناراحتي گوارشي پس از خوردن مواد غذايي

– احساس درد و حساسيت در اطراف ناحيه طحال، در سمت چپ بالاي شكم

– احساس درد در شكم كه تا شانه سمت چپ امتداد پيدا مي‌كند

– درد هنگام تنفس عميق

– پايين بودن سطح انرژي

– خستگي مزمن

– زردي پوست بدن بويژه صورت

– كم خوني

– كاهش وزن بدون علت

– عفونت‌هاي مكرر بويژه در ناحيه گوش، مجاري ادراري، تنفسي و يا عفونت‌هاي سينوسي

– خونريزي و بروز كبودي به ميزان زياد در بد

زردي پوست بدن بويژه صورت يكي از علائم بزرگي طحال است

 

درمان بزرگ شدن طحال :

نكته مهم در درمان بزرگي طحال آن است كه بسياري از افراد مي‌توانند فقط با درمان علل و بيماري‌هاي ثانويه‌اي كه به بزرگي طحال منجر شده است، اصلاح الگوي فعاليت شان و نيز مراقبت از ابتلا به بيماري‌هاي عفوني به درمان موثر اين مشكل دست يابند و برخي ديگر نيز بايد تن به جراحي بدهند و اين عضو از بدنشان را خارج كنند.

 

نكاتي راجع به بزرگي طحال كودكان:

بزرگ شدن طحال در كودكان مبتلا به كم خوني هموليتيك مادرزادي، بيماري گوچر يا بيماري سلول داسي شكل ايجاد مي شود. آبسه طحال شايع ترين علت بزرگي طحال در بچه ها با كاهش عملكرد سيستم ايمني مي باشد.

اختلالات متابوليكي يكي از علل بزرگي طحال مي باشد

 

درمان بزرگي طحال در طب سنتي:

پرهيزات براي درمان بزرگي طحال و ورم طحال :

كسانى كه مى‏ خواهند طحال سالمى داشته باشند تا آنجا كه ممكن است از خوردن مولدات سودا مثل عدس، بادمجان، سير، پياز، خرما، عسل، گوشت مانده بايستى خوددارى كنند. در موقع پرى شكم از انجام كارهاى سنگين و سخت پرهيز كنند. از فرياد زدن‏هاى شديد و نعره كشيدن خوددارى نمايند، غذاهاى لطيف كه براى كبد مفيد است در اينجا نيز مؤثر است.

 

درمان ورم طحال در طب سنتي :‏

براى درد ناحيه طحال روزانه ۱۰ گرم تخم ترب را كوبيده در سكنجبين حل كرده صبح و عصر تا درد ادامه دارد ميل نمايند.

براى درمان ورم طحال روزانه ۵ گرم مغز ناخنك، ۵ گرم افسنطين را جوشانده صبح و عصر ميل نمايند تا از بين رفتن ورم اين درمان را مى ‏توان ادامه داد.

 

در ورم طحال برحسب مزاج بيمار درمان انتخاب مى ‏شود. در گرم‏ مزاجان دادن آب كاسنى يا عرق آن روزى سه استكان يا آب باديان و شكر (۱۰ گرم باديان در ۲۰ گرم شكر براى يك روز).

 

گياهان مفيد در درمان ورم طحال و بزرگي طحال :

در بيمارى‏ هاى طحال آب فلوس و تاجريزى يا پوست هليله زرد و سياه‏دانه يا شاه‏تره يا تخم كشوث يا ريشه كاسنى يا آلوچه ورقانى يا آلوى معمولى يا تمر هندى يا طباشيره يا انيسون يا گل بنفشه يا گل سرخ، همه مفيدند (يك يا چندتاى آنها را انتخاب كرده روزى ۵ گرم صبح و ۵ گرم شب جوشانده ميل نمايند).

 

اگر بيمار مبتلا به تب باشد يك عدد كدوى كوچك را پخته در سكنجبين حل كرده و ميل نمايند.

تخم خرفه ۱۰ گرم نرم كوبيده در عرق كاسنى ريخته روزى سه استكان ميل نمايند، يا تمر هندى، سكنجبين و تخم خرفه و مغز فلوس را باهم آميخته به كار برند.

علل بزرگ شدن طحال و درمان آنادامه مطلب...
[ ۱ ]
تمام حقوق اين وبلاگ متعلق به راههاي رفع بيماري ها و اخبار علمي فرهنگي مي باشد
طراحي قالب : بلاگ اسکين | تبديل قالب تک بلاگ